Proste i łatwe w montażu nóżki cokołowe o dużej nośności mogą być wykorzystane między innymi w szafkach z ciężkim blatem roboczym wykonanym z kamienia naturalnego (granitu).

Jednym z bardziej rozpoznawalnych producentów nóżek cokołowych jest firma Henke. Łącząc własne doświadczenia z wiedzą renomowanych niemieckich producentów mebli kuchennych firma stworzyła system nóżek cokołowych.

Nóżki cokołowe – czym są i gdzie są używane? 

Zarówno nóżki cokołowe, jak i regulatory poziomu stosowane są głównie w meblach kuchennych (szafkach dolnych), ale również w szafach biurowych i w garderobie. 

Nóżka składa się z 3 części :

-nóżki, 

-ślizgacza wbijanego lub przykręcanego w dolny wieniec, 

-klipsa montażowego (służy do mocowania listwy cokołowej).

Nóżki cokołowe 

Nóżki cokołowe posiadają nominalną wysokość 100, 150, 170 lub 200 mm z możliwością dodatkowej regulacji od -10 do +20 mm poprzez przekręcenie stopki. Co istotne, nóżkę największej wysokości klient może samodzielnie skracać do minimalnej wysokości 100 mm.

Klipsy montażowe i listwa cokołowa 

Klipsy montażowe mocowane z kolei w boczną lub centralną płaszczyznę ślizgacza pozwalają na szybki i sprawny montaż listew cokołowych zarówno od strony frontowej, jak i bocznej mebla. Umożliwiając łatwe wyznaczenie punktów wkręcenia wkrętów umożliwiają montaż nóżek cokołowych nawet przez niedoświadczoną osobę. 

Wspomniana listwa cokołowa montowana jest w przestrzeni między wieńcem dolnym  szafki a podłogą. Dociskana jest do podłogi wkrętakiem, co zapewnia stabilną pozycję i jednocześnie uszczelnia przestrzeń pomiędzy wieńcem dolnym zapobiegając dostaniu się np. rozlanej na podłodze wody pod szafkę.  

Nóżki cokołowe zalety 

Największą zaletą nóżek cokołowych jest prosta konstrukcja i łatwość ich montażu. Na wspomnianą łatwość wpływa fakt, że sam ślizgacz zwyczajowo montowany jest przez producenta mebli w trakcie procesu produkcyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy klient podczas montażu bez problemu samodzielnie wbije nóżki w zamontowane już ślizgacze. Takie rozwiązanie zwiększa też bezpieczeństwo transportowe przewożonych z zakładu do odbiorcy mebli (podczas transportu stoją one na ślizgaczach, co zapobiega uszkodzeniu powierzchni wieńca dolnego). 

Henke nóżki cokołowe – duża wytrzymałość i stabilność

Jak informuje firma Henke, produkowane nóżki cokołowe charakteryzuje duża nośność, ponieważ jedna nóżka przenosi obciążenie do 200kg. Dzięki tak dużej wytrzymałości nóżki cokołowe sprawdzą się nawet w przypadku ciężkich blatów roboczych wykonywanych np. z kamienia naturalnego.